• Kolejna odsłona akcji bibliotecznej ,,Majowy poranek z książką”.

          • 01.06.2023 r.

            Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. W celu promowania czytelnictwa jako metody wspomagania wszechstronnego rozwoju dziecka nauczyciel bibliotekarz pani Elżbieta Rybicka w dniu 31 maja 2023 roku  zorganizowała po raz kolejny  akcję czytelniczą  „Majowy poranek z  książką ” w ramach, której uczniowie klasy VI : Emilka,Wiktoria i Kuba czytali  dzieciom z oddziału przedszkolnego wiersze Jana Brzechwy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały czytających, a później odbyła się rozmowa, w której przedszkolaki  musiały się  wykazać  znajomością treści przeczytanych wierszy.  Dzięki takim wydarzeniom wśród najmłodszych rozbudzana jest ciekawość, kształtowana wrażliwość oraz promocja czytelnictwa pokazująca jak ważne i piękne jest czytanie książek.

          • Egzamin na kartę rowerową

          • 31.05.2023 r.

            W dniu 31 maja 2023 r. nasi czwartoklasiści zdobywali swoje pierwsze prawo jazdy, czyli kartę rowerową. Po zaliczeniu egzamninu teoretycznego zdawali egzamin praktyczny z jazdy na rowerze. Wszystko to odbywało się pod okiem pani Małgorzaty Kolano, która posiada uprawnienia egzaminatora i pani Czeslawy Bida. Obie panie realizują wspólnie innowację pedagogiczną na lekcjach wychowania fizycznego i techniki, która kończy się zdobyciem karty rowerowej. Wszyscy uzyskali pozytywny wynik z egzaminu. Gratulujemy i życzymy szerokiej drogi!

          • Dni otwarte w oddziale przedszkolnym

          • 30.04.2023 r.

            W dniach 29 i 30 maja 2023 r. dzieci w wieku przedszkolnym mogły zajrzeć do naszego oddziału przedszkolnego, by przekonać się jak wyglądają zajęcia przedszkolne i oswoić się z tym miejscem. Przybyło tylko dwoje przyszłych przedszkolaków, którzy bardzo szybko poczuli się swojsko w naszym oddziale przedszkolnym. Chętnie uczestniczyli w różnych zabawach i zajęciach wraz z obecnymi przedszkolakami. 

          • Uczniowie na strzelnicy

          • 29.05.2023 r.

            29 maja 2023 r. uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wraz z uczniami z LO i Rzemieślniczej Szkoły Branżowej I stopnia w Turobinie w ramach realizacji zajęć z Edukacji dla bezpieczeństwa wzięli udział w szkoleniu strzeleckim pod opieką pani Małgorzaty Kolano i pana Bartłomieja Kowalika.  Wszyscy uczestnicy zapoznani zostali z regulaminem strzelnicy, całym obiektem oraz prezentacją poszczególnych stanowisk i głównie z bezpieczeństwem w czasie posługiwania się bronią. Każdy miał indywidualne szkolenie strzeleckie  pod okiem instruktorów, które przeprowadzone zostało w formie zawodów. W zależności od uzyskanych punktów wyłoniono najlepszą trójkę strzelców. I miejsce zdobyła Aleksandra Gąsławska uczennica LO, II miejsce Amelia Dziewa uczennica naszej szkoły, III miejsce Mateusz Szewc uczeń RzSzB. Pozostali uczniowie też mieli bardzo dobre wyniki często zbliżone do czołówki. W międzyczasie gospodarz strzelnicy zorganizował ognisko gdzie po trudnych zajęciach mogliśmy skorzystać z pieczonych kiełbasek. Każdy mógł sprawdzić swoje możliwości, umiejętności a być może zainteresowania. Zajęcia te odbyły się na Strzelnicy Sportowo – Myśliwskiej w Zarajcu.

          • I po egzaminie...

          • 25.05.2023 r.

            W dniu dzisiejszym – 25 maja 2023 r. zakończył się maraton egzaminacyjny dla uczniów klasy VIII. Przez kolejne 3 dni starali się udowodnić, ile nauczyli się przez osiem lat szkoły podstawowej. Mamy nadzieję, że jak najlepiej wykorzystali swoją wiedzę i wyniki będą satysfakcjonujące, czego życzymy naszym ósmoklasistom i naszym nauczycielom.

          • Nasze sukcesy w konkursie KRUS

          • 19.05.2023 r.

            W tym roku szkolnym nasi uczniowie również wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym organizowanym przez KRUS. Tegoroczne hasło brzmiało „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Wyróżnienie na etapie powiatowym otrzymała Natalia Kryk z klasy V, natomiast dyplomy za udział otrzymały – Gabrysia z klasy II, Adelka i Madzia z klasy III i Patrycja z klasy V. Uczestnikami konkursu opiekuje się pani Czesława Bida. Gratulujemy!

          • Majowy poranek z książką

          • 19.05.2023 r.

            Podczas wczorajszego spotkania przeczytano historię ośmiu skarpetek z książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Opowiadania o skarpetkach okazały się bardzo interesujące, dlatego  treści dotyczące  dwóch pozostałych skarpetek  zostały przeczytane następnego dnia 19 maja. Tym razem w roli czytających wystąpiły dziewczęta z klasy ósmej Amelka i Kasia. Nad prawidłowym przebiegiem tej akcji czuwała pani Elżbieta Rybicka.                                

          • Czytanie łączy pokolenia

          • 18.05.2023 r.

            Wspólne czytanie to dobra forma propagowania czytelnictwa, forma szerzenia pozytywnych wartości i sposób  budowania pozytywnych relacji między osobami w różnym wieku, dlatego też już po raz trzeci nauczyciel  bibliotekarz pani Elżbieta Rybicka  zorganizowała w dniu 18 maja 2023 r. spotkanie z książką  pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. O włączenie się w tę akcję zostali poproszeni babcia – pani Maria Chachuła, dziadek – pan Stanisław Garbarz, mama – pani Iwona Kufel  i  tata – pan Paweł Krupa. Zaproszeni  goście czytali przedszkolakom i  uczniom klas 0 – III  fragmenty  książki Justyny  Bednarek  pt.: ,,Niesamowite przygody  dziesięciu skarpetek”, która  została  zakupiona do biblioteki w ramach  Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa.  Wszyscy czytający otrzymali pamiątkowe podziękowania za piękne czytanie i udział w akcji. Spotkanie przebiegało w rodzinnej atmosferze i było wspaniałą okazją do poznania terapeutycznego charakteru  książek oraz dobrym sposobem na integrację międzypokoleniową. Nauczyciel bibliotekarz - Elżbieta Rybicka

          • Mały Konkurs Recytatorski w BCK

          • 15.05.2023 r.

            W sobotę 13 maja 2023 r. w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się  Mały Konkurs Recytatorski, w którym wzięła udział Gabrysia Łupina, uczennica klasy II w naszej szkole. Gabrysia pięknie recytowała wiersz Marii Konopnickiej pt. „Tęczowy duszek”. W konkursie wzięło udział 22 uczestników z powiatu biłgorajskiego. Naszej uczennicy nie udało się zakwalifikować do dalszego etapu, ale to jej pierwsze kroki na takim szerszym forum, należy docenić jej odwagę. Gabrysia otrzymała podziękowanie i maskotkę. Dziękujemy jej za godne reprezentowanie naszej szkoły.

          • Wycieczka do wioski przygody Frajda

          • 12.05.2023 r.

            Dnia 12 maja 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy I i II pod opieką pań - Jolanty Batorskiej, Joanny Zdybel - Szczur i Justyny Łupina wybrali się na wycieczkę do wioski przygody Frajda położonej w miejscowości Bliżów. Na terenie wioski nasi najmdsi uczniowie brali udział w licznych zabawach i atrakcjach To był wspaniały czas pełen gier i zabaw rekreacyjno - integracyjnych.

          • Spotkanie z absolwentką naszej szkoły

          • 11.05.2023 r.

            Wracając do rozpoczętych przed pandemią spotkań z absolwentami naszej szkoły, zorganizowaliśmy w dniu 11 maja 2023 r. spotkanie uczniów klas IV -  VIII  z Patrycją Pająk, w czasach szkolnych noszącą nazwisko Dzwolak. Jest ona lekarzem weterynarii i opowiedziała o swojej drodze do tego zawodu. Odpowiedziała też na pytania naszych uczniów, łącznie z tymi dotyczącymi zdrowia ich czworonożnych pupili. Takie spotkania są dużym wsparciem w poszukiwaniu własnego kierunku rozwoju i wpisują się w program doradztwa zawodowego.

          • Wiwat 3 maja!

          • 04.05.2023 r

            Dzień 4 maja rozpoczęliśmy z przytupem, gdyż od uczczenia 232 rocznicy Konstytucji 3 maja. Nasi najmłodsi uczniowie przygotowali z tej okazji część artystyczną. Przedszkolacy pięknie ubrani brawurowo zatańczyli krakowiaka. Następnie wspólnie z uczniami z klasy I i II śpiewali piosenki i recytowali wiersze mówiące o naszym kraju, jego symbolach. Występ zakończyli piosenką pt.: „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszyscy oglądający – uczniowie, nauczyciele i rodzice nagrodzili małych artystów gromkimi brawami. Nad przygotowaniem tego występu czuwały panie – Joanna Zdybel – Szczur i Justyna Łupina.

          • Poezja patriotyczna - konkurs recytatorski

          • 28.04.2023 r.

            W dniu 28 kwietnia odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas IV – VIII, podczas którego uczniowie recytowali piękne wiersze mówiące o umiłowaniu ziemi ojczystej.

          • Korzystamy z pomocy z Laboratorium przyszłości

          • 27.04.2023 r.

            Najbardziej przydatnym i najczęściej używanym sprzętem jest mobilna kolumna wraz z mikrofonem, towarzyszy nam przy wszystkich mniejszych i większych ogólnoszkolnych imprezach oraz przenośna kamera sportowa wraz ze statywem, dzięki której nagrywamy najważniejsze wydarzenia szkolne. Dużym powodzeniem cieszą się też zestawy Lofi oraz Arudino. W tym miesiącu uczniowie klasy szóstej konstruowali i programowali różne pojazdy i inne twory ucząc się podstaw elektroniki i programowania.

          • Realizujemy projekt „Na dobry początek”

          • 27.04.2023 r.

            Cały czas trwa realizacja projektu pod hasłem „Sprawny umysł, sprawne ręce”. Na zajęciach plastyczno-technicznych dzieci wycinały, kleiły  kurczaki i pisanki wielkanocne, malowały farbami wiosenne kwiaty, wykonały też gąsienice na liściu. Wszystkie te działania sprawiają, że zwłaszcza ci najmłodsi coraz lepiej posługują się nożyczkami i innymi przyborami. Dużo ćwiczeń logicznych jest na zajęciach z kodowania, gdzie wykorzystywany monitor interaktywny, mata i  roboty. Odbywają się też zajęcia logopedyczne dla dzieci potrzebujących takiego wsparcia. Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Na dobry poczatek" - V edycja

          • Na spotkaniu z marszałkiem województwa

          • 26.04.2023 r.

            W dniu 26 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z panią dyrektor Jolantą Dzwolak i panią Małgorzatą Kolano wzięli udział w spotkaniu z panem Jarosławem Stawiarskim, marszałkiem województwa i panią dr hab. Sabiną Bober z KUL. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół w Turobinie i dotyczyło  historii miejscowości podczas II wojny światowej, losów ludności żydowskiej i upamiętnienia tej społeczności w Turobinie.

          • Praktycznie na doradztwie zawodowym

          • 25.04.2023 r.

            W tym semestrze doradztwo zawodowe realizowane jest z uczniami klasy VII. Oni też postanowili zapoznać się z niektórymi zawodami w praktyczny sposób. Wspólnie, pod opieką pani Joanny Zdybel – Szczur,  upiekli pizzę. Jak widać udał im się wypiek, bo zjedli co do okruszka.

          • Światowy Dzień Ziemi 2023 pod hasłem „Ziemia na krawędzi”

          • 24.04.2023 r

            Dzień 24 kwietnia 2023 r. upłynął nam pod hasłem ekologii i dbania o środowisko, a wszystko to  w związku z przypadającym w sobotę Dniem Ziemi. Nauczycielka biologii, pani  Agnieszka Golec przedstawiła wszystkim uczniom prezentację mówiącą skąd wzięło się to święto, co zagraża naszej planecie oraz w jaki sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Następnie odbył się konkurs piosenki ekologicznej, w którym wzięli udział uczniowie z klas  II – V. Zaśpiewali m.in. takie piosenki „A ja patrzę, a ja słucham”, „Grajmy w kolory”, „Wiosna już”, „Ziemia wyspa zielona”, „Każdy kwiat to mały świat”. Poza konkursem uczniowie klasy II i III zaśpiewali piosenkę „Imieniny Ziemi”, a dzieci przedszkolne „Ochroń Ziemię”.  W ten sposób staramy się poszerzać świadomość ekologiczną wśród naszych uczniów.

          • #Sprzątamy dla Polski

          • 21.04.2023 r.

            Nasza szkoła przyłączyła się do akcji #SprzatamyDlaPolski. W dniu 21 kwietnia grupy uczniów pod opieką wychowawców wyruszyły w teren, by zebrać niepotrzebne śmieci na terenie naszej miejscowości. W ten sposób uczymy się odpowiedzialności za swoje środowisko oraz uczciliśmy Światowy Dzień Ziemi przypadający w tym roku w sobotę 22 kwietnia.

          • Lekcja historii online dla klas VI - VIII na temat: "Witold Pilecki. Żołnierz - jeniec - bohater - człowiek"

          • 21.04.2023 r.

            Dnia 21 kwietnia 2023 r. odbyła się druga lekcja historii online  na temat: ,,Witold Pilecki. Żołnierz – jeniec – bohater – człowiek”,  którą poprowadził pan  Dominik Hadas z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w  Łambinowicach. Głównym celem wirtualnego spotkania było pogłębianie wiedzy uczniów klas starszych o  Witoldzie Pileckim – ikonie powojennego podziemia antykomunistycznego, niezłomnemu żołnierzowi wyklętemu, zamordowanemu przez władzę komunistyczną w 1948 roku. W czasie tych zajęć uczniowie mogli poznać nie tylko pierwszoplanowe dokonania Witolda Pileckiego, ale także te mniej znane, jak jego udział w powstaniu warszawskim czy późniejszy pobyt  w obozie jenieckim. Uczniowie przyjrzeli się  postaci Witolda Pileckiego jako człowieka – męża, ojca, społecznika, artysty i ziemianina. Poznali jego pasje, dowiedzieli się, skąd czerpał siłę i motywację do działania. Ciekawie przeprowadzone zajęcia, podkreślające ogrom  i znaczenie dokonań Witolda Pileckiego utwierdziły uczniów w przekonaniu, że ta niezwykła postać  może być autorytetem lub idolem dla współczesnej młodzieży. Organizatorem  spotkania była  nauczycielka historii pani Elżbieta Rybicka.