• Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

          • 21.06.2024 r.

            W dniu 21 czerwca 2024 r. zakończyliśmy rok szkolny według ustalonych już zwyczajów. O godz. 8.00 uczestniczyliśmy we mszy św. w kościele w Gilowie, odprawił ją ksiądz proboszcz Wiesław Klimek, a nasi uczniowie aktywnie włączyli się w modlitwę wiernych. O godz. 9.00 rozpoczęliśmy spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz nasz gość pan Piotr Maciąg, zastępca burmistrza Turobina. Rozpoczęliśmy od wręczenia nagród – pan burmistrz wręczył nagrody książkowe od władz gminnych, a pani dyrektor wręczyła nagrody i świadectwa z wyróżnieniem, które przyznała rada pedagogiczna. Szczególnymi uczestnikami tej uroczystości byli uczniowie klasy VIII, którzy złożyli ślubowanie, pożegnali się humorystycznymi wierszykami oraz otrzymali upominki – od władz gminnych i od uczniów klasy VII.  Na koniec głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała wszystkim – uczniom, rodzicom, władzom gminnym, radzie pedagogicznej za wysiłek, by ten rok szkolny kończył się pomyślnie. W sposób szczególny zwróciła się do pani Czesławy Bida, która w tym roku kończy pracę zawodową i przechodzi na zasłużoną emeryturę. Pani dyrektor powiedziała m.in.: „Pani Czesława to jeden z głównych filarów naszego grona pedagogicznego – naprawdę można było się na niej oprzeć, nikomu nie odmówiła pomocy, wspierała i pomagała organizować wszystkie większe i mniejsze imprezy, nie było takiej uroczystości, którą nie ozdabiałyby dekorację przez nią wykonane. Jej dzieło to nie tylko piękne dekoracje, to też m.in. funkcjonowanie szkoły w czasie pandemii i zdalnego nauczania – to ona uruchomiła teamsy i założyła konta dla wszystkich, to też liczne nagrody zdobywane przez uczniów w konkursach plastycznych. Nie sposób wymienić wszystkich zasług, najważniejsze jest to, że przez cały ten czas była osobą życzliwą, otwartą, chętną do pomocy i współpracy, wspomagała młodych nauczycieli i dyrektora, za to wszystko, za tę prawdziwą postawę człowieczeństwa dziś dziękujemy Pani Czesi z całego serca.” Do podziękowań i życzeń dołączyli przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. Było to wzruszający moment. Na sam koniec uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach.

          • Ósmoklasiści zostawiają pamiątkę

          • 20.06.2024 r.

            Uczniowie klasy VIII w przeddzień zakończenia roku szkolnego zasadzili przy szkole cztery tujki kuliste. Tym samym podtrzymali taki nasz szkolny zwyczaj, że uczniowie kończący szkołę podstawową sadzą na pamiątkę drzewko lub krzew ozdobny przy szkole. Dziękujemy!

          • "Cięte języki"

          • 18.06.2024 r.

            Pod takim hasłem odbył się konkurs recytatorski zorganizowany w dniu 18 czerwca 2024 r. przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Turobinie. Wzięli w nim udział nasi uczniowie z klasy III i V. Każdy z uczestników konkursu prezentował interpretację jednego z przygotowanych przez siebie utworów z twórczości   Ignacego Krasickiego lub Aleksandra Fredro. Uczestników konkursu oceniło i nagrodziło Jury powołane przez organizatora konkursu. I miejsce otrzymała Gabriela Łupina z kl. III, II miejsce – Zofia Bogucka z klasy III, a III miejsce –  Karol Bugała z klasy V. Pozostałe uczennice – Marcelina Madej, Anna Kwietniewska, Zofia Bielak otrzymały wyróżnienia. Wszyscy wrócili z upominkami przygotowanymi przez organizatorów. Opiekę na uczniami przygotowującymi się do konkursu sprawowały nauczycielki – Zofia Batorska i Jadwiga Styk.     

          • Projekt - Angielski jest fun-tastyczny

          • 17.06.2024 r.

            W tym roku szkolnym klasy I – III wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym z języka angielskiego pod hasłem “Angielski jest fun-tastyczny!” pod opieka pani Jolanty Kłyza. Celem projektu było pokazanie uczniom jak ważna jest znajomość języka angielskiego w naszych czasach oraz uatrakcyjnienie sposobu nauczania. Uczniowie mogli przekonać się, że nauka języka może być przyjemna i interesująca. W ramach projektu na lekcjach języka angielskiego dzieci rozwijały umiejętności ze słuchania, mówienia, zdobywały wiedzę na temat kultury, geografii, historii krajów anglojęzycznych. Ważnym elementem projektu było wykorzystanie autentycznych materiałów językowych – filmów, piosenek, książek, co miało zapewnić uczniom stworzenie różnorodnych możliwości obcowania z językiem angielskim. Jednym z ulubionych zadań było zorganizowanie teatrzyku na podstawie bajki oraz mini scenek, w których uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie oraz językowe. Realizacja wszystkich zadań była dokumentowana przez koordynatora na grupie organizatora projektu. Na zakończenie nasza szkoła oraz klasy I – III otrzymały certyfikat poświadczający udział w projekcie.

          • Czwartoklasiści zdobyli karty rowerowe

          • 14.06.2024 r.

            Przełom maja i czerwca był trochę stresujący dla naszych czwartoklasistów, gdyż zdawali egzaminy na swoje pierwsze prawo jazdy. Był to jak najbardziej profesjonalny egzamin – najpierw na lekcji techniki zdawali test egzaminacyjny uzupełniając odpowiedzi na komputerze, po zaliczeniu teorii zdawali egzamin praktyczny z jazdy na rowerze. Na właściwym przebiegiem czuwały panie Czesława Bida i Małgorzata Kolano, które co roku przygotowują czwartoklasistów do zdobycia karty rowerowej. 

          • XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

          • 11.06.2024

            W dniach 1 – 7 czerwca nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, który w tym roku przebiegał ppod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” nawiązującym do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren  „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”. Gazetka okolicznościowa informowała o tej akcji, a w dniu 3 czerwca rozpoczęliśmy wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima. W kolejnych dniach nauczyciele uczący poszczególnych przedmiotów czytali dzieciom książki zakupione w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W oddziale przedszkolnym czytano  książkę Anity Głowińskiej ,, Kicia Kocia gotuje”, w klasie I książkę Grzegorza Kasdepke ,,Tajemnicze  zniknięcie detektywa  Pozytywki”, w  klasie  II  ,,Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej, w klasie III książkę ,, Matylda” Roalda Dahla,  w klasie IV  książkę Antoniego Osendowskiego ,,Słoń Birara”, w klasie V książkę Barbary Kosmowskiej ,, Buba”,  w klasie VI książkę Marii Kruger ,,Godzina  pąsowej róży”,  w klasie VII książkę Agnieszki Stelmaszyk ,,Koalicja szpiegów”, w klasie VIII książkę Homera ,,Odyseja”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytających nauczycieli, a później odbyła się rozmowa  na temat treści przeczytanych książek.. 

          • Szkolny Dzień Rodziny 2024

          • 06.06.2024 r.

            W dniu 6 czerwca 2024 r. zorganizowaliśmy spotkanie dzieci i rodziców, by uczcić Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca. Na wstępie wszystkich przywitała pani dyrektor Jolanta Dzwolak. Następnie rodzice obejrzeli występy przygotowane na ten uroczystość, były to przede wszystkim różne tańce dawne i nowoczesne. Po wręczeniu różnych drobnych upominków i  poczęstunku ciastem przygotowanym przez rodziców zaprosiliśmy do wspólnych zabaw rodziców i dzieci. Dzień Rodziny to nie tylko występy, ale też naprawdę rodzinne, wspólne spędzanie czasu Był to dzień pełen wzruszeń, radości oraz uśmiechu. Jak co roku o Dniu Dziecka pamiętały nasze władze samorządowe – burmistrz pan Andrzej Kozina i jego zastępca pan Piotr Maciąg przywieźli najmłodszym słodkie upominki.

          • Nasz dzielnicowy u przedszkolaków

          • 06.06.2024 r.

            W dniu 6 czerwca odwiedził naszych przedszkolaków dzielnicowy aspirant Paweł Obszyński. W krótkiej rozmowie przypomniał im zasady bezpiecznego zachowania, pozwolił na dokładne obejrzenie policyjnego radiowozu oraz na pamiątkę spotkania wręczył im gadżety odblaskowe.

          • Wycieczka do Parku Żywiołów

          • 05.06.2024 r.

            W dniu 5 czerwca 2024 r. uczniowie z klas I - III i dzieci przedszkolne byli na wycieczce w Parku Żywiołów w miejscowości Budy. Najpierw zwiedziliśmy Park Miniatur Kresowych przedstawiający zamki i twierdze, będące niegdyś w posiadaniu Rzeczpospolitej, obecnie leżące na terytorium Ukrainy. Nasi młodzi uczniowie jeszcze niewiele widzą o historii, ale z ochotą oglądali budowle i wybierali najładniejsze ich zdaniem obiekty. Następnie trochę ruchu – strzelanie z łuku, łowienie literek ze strumyka, karmienie kóz i kucyka oraz zjeżdżanie z wysokiej górki.  Kolejny etap to Plac Zabaw Kreatywnych – poszukiwanie złota w piasku, budowa z wielkich klocków. Następnie poznawaliśmy żywioły – ogień, wodę, ziemię i powietrze przez pobyt  w specjalnych pomieszczeniach, trzeba było uruchomić zmysły, by wykonać różne zadania interaktywne. Ostatnim punktem naszej wycieczki był pobyt na placu zabaw. Wyjazd był bardzo udany, poprzez zabawę dzieci poznały różne tajniki przyrody, korzystając ze swoich zmysłów