• Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 07.02.2023 r.

            "Działajmy razem" to hasło obchodzonego 7 lutego 2023r. Dnia Bezpiecznego Internetu, promującego działania zwiększające bezpieczeństwo w sieci. Nasza szkoła też włącza się w te działania, które potrwają aż do końca marca. W tym czasie szczególnie staramy się uczulić naszych uczniów na niezliczone zagrożenia online, takie jak nieodpowiednie treści, czy fałszywe aplikacje.

          • Dzień eksperymentów w klasie 3

          • 03.02.2023 r.

            Zajęcia poświecone wybitnej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie stały się inspiracją do przeprowadzenia kilku doświadczeń i próby wyjaśnienia zaobserwowanych zjawisk. Potrzebne do  wykonania doświadczeń substancje typu: soda, ocet, olej, barwniki, płyn do naczyń, drożdże dzieci przyniosły z domu, a naczynia zostały wypożyczone z pracowni chemicznej. Pod opieką pani Zofii Batorskiej trzecioklasiści przeprowadzili doświadczenia, łącząc ze sobą różne substancje i obserwowali  ciekawe zjawiska i reakcje. Z dużym zainteresowaniem patrzyli jak powstały z połączenia sody i octu gaz potrafi zagasić płomień świeczki, czy też jak zachowują się drożdże w połączeniu z cukrem i do czego się je stosuje. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i ciekawością tego typu zjawiskami, więc już z niecierpliwością czekają na podobne zajęcia, gdzie będą mogli skorzystać z innych pomocy, w które została wyposażona nasza szkoła m.in. w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.

          • Realizujemy projekt "Na dobry początek"

          • 02.02.2023 r.

            W kolejnym dniu realizacji projektu „Na dobry początek” dzieci przedszkolne i młodsi uczniowie wykonywali na boisku szkolnym rzeźby ze śniegu. Było to bardzo ciekawe i wesołe doświadczenie, gdyż w trakcie zimy nie zawsze są odpowiednie warunki do tego typu zabaw.  A trzeba pamiętać, że zabawy na świeżym powietrzu doskonale wpływają na kondycję fizyczną,  pozwalają się dotlenić, dodają energii i wspomagają koncentrację. A budowle ze śniegu rozwijają kreatywność i pomysłowość.

          • Realizujemy projekt "Na dobry początek"

          • 01.02.2023 r.

            W dniu 1 lutego 2023 r. rozpoczęliśmy realizację projektu „Na dobry początek”. Projekt ten jest finansowany przez BGK i ma na celu wyrównywać szanse edukacyjne dzieci z ograniczonym dostępem do nowoczesnych form edukacji, z gmin liczących nie więcej niż 25 tys. mieszkańców. Realizacja projektu polega na prowadzeniu zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym  które wpływają głównie na interakcję między dziećmi, rozwijanie umiejętności komunikacji i współpracy w grupie, kreatywność, rozwój zdolności manualnych oraz aktywność ruchową. Nasze zajęcia prowadzimy pod hasłem „Sprawny umysł, sprawne ręce – malujemy, kodujemy”. Będą prowadzone zajęcia z kodowania z elementami informatyki, plastyczno – techniczne i logopedyczne.  Rozpoczęliśmy od zajęć logopedycznych, które prowadziła pani Jadwiga Styk w grupie przedszkolnej. W ramach realizacji projektu otrzymaliśmy fundusze, za które zakupiliśmy monitor interaktywny do sali przedszkolnej, robota Photon z tabletem i robota Super Doc oraz program multimedialny do logopedii.

          • Korzystamy z pomocy z Laboratorium przyszłości

          • 30.01.2023 r.

            Na dodatkowych lekcjach z informatyki odbywają się zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu, który otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. W klasie VIII i VII odbyły się zajęcia z robotyki i programowania z wykorzystaniem zestawów LOFI. Przy pomocy drewnianych części, elektronicznych modułów i przyjaznego oprogramowania uczniowie samodzielnie konstruują swoją pierwszą elektroniczną machinę. Takie zajęcia z podstaw elektroniki są doskonałym polem do nauki podstaw mechaniki, fizyki, elektroniki i myślenia projektowego. Wszystko to opiera się na naturalnej ludzkiej pasji do konstruowania różnych pojazdów, budowli i wynalazków. Nasi uczniowie bardzo polubili takie zajęcia i z dużym zaangażowaniem konstruują, oczekując efektu końcowego.

             

          • Co robić w ferie zimowe?

          • 20.01.2023 r.

            Gdy rozpoczęliśmy tegoroczne ferie zimowe trudno było się dopatrzeć, że w przyrodzie króluje zima, przez kilka dni padał deszcz. Aż tu nagle w czwartek pogoda się zmieniła, zaczął padać śnieg i obecnie mamy w naszej okolicy dość dużą pokrywę śniegu. Jest więc okazja robić to co powinno robić się w zimie, a więc ulepić bałwana, jeździć na sankach lub nartach. Po prostu korzystać z uroków zimy, bo nie wiemy jak długo utrzyma się ta zimowa aura.

          • Jasełka w kościele w Gilowie

          • 15.01.2023 r.

            W dniu 15 stycznia 2023 r. nasi uczniowie zaprezentowali przedstawienie jasełkowe w kościele w Gilowie. Tym razem też musieliśmy organizować „zastępstwa” za nieobecnych uczniów, gdyż niektórzy jeszcze nie wyzdrowieli, a niektórzy rozchorowali się na nowo. Uczniowie, którzy byli obecni postarali się, by wszystko poszło bez zakłóceń. I tak było, po zakończonym występie otrzymaliśmy gromkie brawa. Tak jak podczas poprzednich występów naszym uczniom towarzyszyły pani Henryka Miksza i pani dyrektor Jolanta Dzwolak. 

          • Podsumowanie konkursu w oddziale przedszkolnym

          • 10.01.2023 r.

            W grudniu, kiedy za oknem panowała prawdziwa śnieżna zima,  w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pt. "Zimowy krajobraz". Wzięło w nim udział 12 przedszkolaków. Obecnie w styczniu, konkurs został rozstrzygnięty, a laureaci nagrodzeni. Komisja oceniająca zdecydowała się wyróżnić prace, które odznaczały się samodzielnością i pomysłowością oraz umiejętnością łączenia ze sobą różnych technik i ciekawym ujęciem tematu. Wyróżnieni zostali: z grupy  6-latków – Lena Jamroży, Agata Kot, Szymon Stańczyk, Julita Hajdara. Z grupy 4-latków – Wiktoria Zdybel, Filip Lisik. Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody niespodzianki, pozostałe dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały nagrody pocieszenia. Prace konkursowe zostały zaprezentowane na gazetce w przedszkolu.

          • Dzień ćwiczeń śródlekcyjnych

          • 09.01.2023 r.

            Potrzeba ruchu, jest naturalną, bardzo silną potrzebą uczniów.  Nasza szkoła, chcąc promować aktywność fizyczną i zdrowy styl życia wśród zorganizowała w dniu 9 stycznia 2023r. ,, Dzień ćwiczeń śródlekcyjnych”. Ich celem jest stworzenie dzieciom warunków dla optymalnej pracy umysłowej,  przywrócenie koncentracji uwagi, rozluźnienie oraz wspieranie rozwoju ruchowego dzieci. Przerwy podczas nauki sprawiają, że uczeń nie czuje znużenia pracą umysłową i jest mniej zmęczony. Wpływają one także na właściwa postawę ciała. Na korytarzu szkolnym  została wykonana gazetka informacyjna. Były tam przykładowe zestawy ćwiczeń dla poszczególnych grup wiekowych. W tym dniu każdy nauczyciel przeprowadzał ze swoimi uczniami krótką 2-3 minutową gimnastykę mięśni i umysłu. Zaangażowanie ćwiczących było duże, a i radość nie mniejsza, co widać po uśmiechniętych buziach.

          • Jasełka w kościele w Turobinie

          • 08.01.2023 r.

            W dniu 8 stycznia 2023 r. nasi uczniowie zaprezentowali jasełka w kościele w Turobinie. Wraz z towarzyszącymi im panią Henryką Miksza i panią dyrektor Jolantą Dzwolak musieli się znowu zmierzyć z brakiem niektórych „aktorów”. Po przydzieleniu podwójnych ról występ odbył się bez zakłóceń. Nasi uczniowie zebrali gromkie brawa i wiele pochwał słownych kierowanych bezpośrednio do pani dyrektor. Były też cukierki od księży. Dziękujemy rodzicom za przywiezienie dzieci do kościoła w Turobinie.

          • Jasełka w kaplicy w Hucie

          • 06.01.2023 r.

            Po udanym występie z okazji Święta Niepodległości otrzymaliśmy od księży z parafii Turobin zaproszenie do zaprezentowania jasełek w kościele w Turobinie. Nie mogliśmy jednak pominąć naszych bliższych kościołów w Gilowie i kaplicy w Hucie. W dniu 6 stycznia 2023 r. nasi uczniowie wystąpili w kaplicy Hucie, było to trudne wyzwanie, bo niektórzy się rozchorowali i musieliśmy robić „zastępstwa”. No, ale udało się, otrzymaliśmy gromkie brawa i dużo cukierków od księdza Mirosława. Naszym artystom towarzyszyła pani Henryka Miksza, pani Elżbieta Rybicka i pani dyrektor Jolanta Dzwolak oraz całe grono rodziców, dzięki którym nasi artyści dotarli do kaplicy.

          • Spotkanie opłatkowe 2022

          • 22.12.2022 r.

            W dniu 22 grudnia społeczność naszej szkoły zebrała się w udekorowanej sali gimnastycznej, by tradycyjnie podzielić się opłatkiem przed świętami Bożego Narodzenia. W świąteczny nastrój wprowadzili nas uczniowie klasy IV i V przedstawiając historię narodzenia Dzieciątka Jezus. Przewodnicząca SU odczytała fragment Pisma św. według św. Łukasza. Pani dyrektor złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne. Po czym wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę i dzieliliśmy się opłatkiem. Życzenia dla wszystkich przygotowali i wygłosili nasi najmłodsi, czyli przedszkolacy. O właściwy przebieg tego wydarzenia zatroszczyła się pani Henryka Miksza.

          • Świątecznie w naszym przedszkolu

          • 21.12.2022 r.

            Dzieci z przedszkola chyba najbardziej czekają na święta. Nastrój świąteczny jest – za oknem biały śnieg, w sali ubrana choinka, z płyty płyną dźwięki kolęd, a dzieci poznają zwyczaje świąteczne. Wykonały już ozdoby choinkowe, a tuż przed świętami ozdabiały pierniczki. Każde dziecko mogło się wykazać własną inwencją i ozdabiać ciasteczka według własnego upodobania i pomysłu. No i już prawie święta, ale te każdy spędzi ze swoja najbliższą rodziną. 

          • Konkurs na najpiękniejszą bombkę choinkową

          • 20.12.2022 r.

            Tradycją się stało, że przed świętami Bożego Narodzenia pani Czesława Bida, nauczycielka plastyki, ogłasza konkurs na różnorodne ozdoby choinkowe. W tym roku był to konkurs na najpiękniejszą bombkę. Nasi uczniowie, jak co roku popisali się niezwykłą pomysłowością i wykonali przeróżne bombki, także trudno zdecydować, która najpiękniejsza. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po świętach.

          • Lekki plecak dzisiaj mam, bo o swój kręgosłup dbam

          • 19.12.2022 r.

            W dniu 19 grudnia 2022 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji „Lekki tornister”. Podjęte działania miały  na celu uświadomienie uczniom jak ważne jest prawidłowe pakowanie tornistrów i jaka powinna być prawidłowa waga ich tornistrów. W formie zabawy edukacyjnej uczniowie ważyli swoje plecaki na wadze. Niestety część tornistrów była zbyt ciężka. Następnie uczniowie sprawdzali, co noszą w swoich plecakach. Okazało się, że wiele przedmiotów jest niepotrzebnych na zajęcia szkolne. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem i aktywnie brali udział w akcji. Zdobyli wiedzę na temat zasad właściwego wyboru, noszenia, jak również pakowania swojego tornistra. Na zakończenie uczniowie otrzymali ulotki informacyjno – edukacyjne. Nad całą akcją czuwała pani Jolanta Batorska – koordynator ds. promocji zdrowia.

          • Świąteczny kiermasz 2022

          • 16.12.2022 r.

            Nasi ósmoklasiści najwyraźniej podzielają upodobania do gastronomii, po wspólnym pieczeniu pierniczków zorganizowali w szkole kiermasz świąteczny. W dniu 16 grudnia wystawili różne ciasta oraz potrawy wigilijne jak np. uszka z barszczem czerwonym. Wszystkie specjały można było nabyć za drobną opłatą. Zebrane fundusze przeznaczyli na wsparcie schroniska dla zwierząt. Całą akcję zorganizowali pod opieką pani Jadwigi Derkacz – Łukasik oraz oczywiście przy dużym wsparciu rodziców. 

          • Praktycznie na doradztwie zawodowym

          • 12.12.2022 r.

            Doradztwo zawodowe wprowadzone w klasach VII i VIII ma na celu pomóc uczniom w wyborze dalszej drogi kształcenia, zorientowaniu się w swoich predyspozycjach, zainteresowaniach,  a co za tym idzie wybranie właściwej szkoły ponadpodstawowej. W dniu 9 grudnia zajęcia te wyglądały inaczej, gdyż uczniowie klasy VIII wraz z panią Joanną Zdybel-Szczur przeprowadzili praktyczne zajęcia polegające na pieczeniu świątecznych pierniczków. Tym samym doświadczyli na czym polega praca w branży cukiernictwa i gastronomii.

          • Mobilne Laboratorium Przyszłości

          • 09.12.2022 r.

            W dniu 9 grudnia 2022 r. odbyły się w naszej szkole specjalne warsztaty edukacyjne organizowane w ramach projektu „Mobilne Laboratoria Przyszłości. Uczniowie klas IV – VIII podzieleni na dwie grupy wzięli udział w 2-godzinnych warsztatach dotyczących tajników sztucznej inteligencji oraz zasad działania drukarki 3D. Było bardzo ciekawie.