28.04.2023 r.
W dniu 28 kwietnia odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas IV – VIII, podczas którego uczniowie recytowali piękne wiersze mówiące o umiłowaniu ziemi ojczystej.
28.04.2023 r.
W dniu 28 kwietnia odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas IV – VIII, podczas którego uczniowie recytowali piękne wiersze mówiące o umiłowaniu ziemi ojczystej.
27.04.2023 r.
Najbardziej przydatnym i najczęściej używanym sprzętem jest mobilna kolumna wraz z mikrofonem, towarzyszy nam przy wszystkich mniejszych i większych ogólnoszkolnych imprezach oraz przenośna kamera sportowa wraz ze statywem, dzięki której nagrywamy najważniejsze wydarzenia szkolne. Dużym powodzeniem cieszą się też zestawy Lofi oraz Arudino. W tym miesiącu uczniowie klasy szóstej konstruowali i programowali różne pojazdy i inne twory ucząc się podstaw elektroniki i programowania.
27.04.2023 r.
Cały czas trwa realizacja projektu pod hasłem „Sprawny umysł, sprawne ręce”. Na zajęciach plastyczno-technicznych dzieci wycinały, kleiły kurczaki i pisanki wielkanocne, malowały farbami wiosenne kwiaty, wykonały też gąsienice na liściu. Wszystkie te działania sprawiają, że zwłaszcza ci najmłodsi coraz lepiej posługują się nożyczkami i innymi przyborami. Dużo ćwiczeń logicznych jest na zajęciach z kodowania, gdzie wykorzystywany monitor interaktywny, mata i roboty. Odbywają się też zajęcia logopedyczne dla dzieci potrzebujących takiego wsparcia. Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Na dobry poczatek" - V edycja
26.04.2023 r.
W dniu 26 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z panią dyrektor Jolantą Dzwolak i panią Małgorzatą Kolano wzięli udział w spotkaniu z panem Jarosławem Stawiarskim, marszałkiem województwa i panią dr hab. Sabiną Bober z KUL. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół w Turobinie i dotyczyło historii miejscowości podczas II wojny światowej, losów ludności żydowskiej i upamiętnienia tej społeczności w Turobinie.
25.04.2023 r.
W tym semestrze doradztwo zawodowe realizowane jest z uczniami klasy VII. Oni też postanowili zapoznać się z niektórymi zawodami w praktyczny sposób. Wspólnie, pod opieką pani Joanny Zdybel – Szczur, upiekli pizzę. Jak widać udał im się wypiek, bo zjedli co do okruszka.
24.04.2023 r
Dzień 24 kwietnia 2023 r. upłynął nam pod hasłem ekologii i dbania o środowisko, a wszystko to w związku z przypadającym w sobotę Dniem Ziemi. Nauczycielka biologii, pani Agnieszka Golec przedstawiła wszystkim uczniom prezentację mówiącą skąd wzięło się to święto, co zagraża naszej planecie oraz w jaki sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Następnie odbył się konkurs piosenki ekologicznej, w którym wzięli udział uczniowie z klas II – V. Zaśpiewali m.in. takie piosenki „A ja patrzę, a ja słucham”, „Grajmy w kolory”, „Wiosna już”, „Ziemia wyspa zielona”, „Każdy kwiat to mały świat”. Poza konkursem uczniowie klasy II i III zaśpiewali piosenkę „Imieniny Ziemi”, a dzieci przedszkolne „Ochroń Ziemię”. W ten sposób staramy się poszerzać świadomość ekologiczną wśród naszych uczniów.
21.04.2023 r.
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji #SprzatamyDlaPolski. W dniu 21 kwietnia grupy uczniów pod opieką wychowawców wyruszyły w teren, by zebrać niepotrzebne śmieci na terenie naszej miejscowości. W ten sposób uczymy się odpowiedzialności za swoje środowisko oraz uczciliśmy Światowy Dzień Ziemi przypadający w tym roku w sobotę 22 kwietnia.
21.04.2023 r.
Dnia 21 kwietnia 2023 r. odbyła się druga lekcja historii online na temat: ,,Witold Pilecki. Żołnierz – jeniec – bohater – człowiek”, którą poprowadził pan Dominik Hadas z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Głównym celem wirtualnego spotkania było pogłębianie wiedzy uczniów klas starszych o Witoldzie Pileckim – ikonie powojennego podziemia antykomunistycznego, niezłomnemu żołnierzowi wyklętemu, zamordowanemu przez władzę komunistyczną w 1948 roku. W czasie tych zajęć uczniowie mogli poznać nie tylko pierwszoplanowe dokonania Witolda Pileckiego, ale także te mniej znane, jak jego udział w powstaniu warszawskim czy późniejszy pobyt w obozie jenieckim. Uczniowie przyjrzeli się postaci Witolda Pileckiego jako człowieka – męża, ojca, społecznika, artysty i ziemianina. Poznali jego pasje, dowiedzieli się, skąd czerpał siłę i motywację do działania. Ciekawie przeprowadzone zajęcia, podkreślające ogrom i znaczenie dokonań Witolda Pileckiego utwierdziły uczniów w przekonaniu, że ta niezwykła postać może być autorytetem lub idolem dla współczesnej młodzieży. Organizatorem spotkania była nauczycielka historii pani Elżbieta Rybicka.
20.04.2023 r.
Również w tym roku nasza szkoła przystąpiła do próbnego egzaminu organizowanego przez LSCDN pod nazwą "Lubelska próba przed egzaminem ósmoklasisty". W dniach 18, 19 i 20 kwietnia nasi uczniowie rozwiązywali arkusze egzamniacyjne z języka polskiego, z matematyki i z języka angielskiego. Mamy nadzieję, że dzięki takim ćwiczeniom dobrze przygotują się do właściwego egzaminu.
19.04.2023 r.
Trwają cotygodniowe wyjazdy na basen do Janowa Lubelskiego w ramach realizowanego programu „Uczymy się pływać”. W dniu 18 kwietnia nasi uczniowie byli już po raz piąty na basenie. Jak widać na zdjęciach zajęcia w wodzie bardzo im się podobają i robią postępy w nauce pływania.
18.04.2023 r
W dniu 18 kwietnia do naszej szkoły przybył Teatr Art Concept z Radomia, który dla przedszkolaków i uczniów z klas I – III przedstawił widowisko oparte na motywach książki Kornela Makuszyńskiego pt.: „Przygody Koziołka Matołka”. Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale brały w nim czynny udział. Wykonywały różne zadania, a jednym z nich było podkucie Koziołka. Poznały polskie przysłowia o kozach. Na zakończenie wszystkie dołączyły do Klubu Koziołka Matołka, otrzymując stosowne pieczątki. To radosne, z zarazem pouczające przedstawienie przeniosło widzów w przyjazny, bajkowy świat, pozwoliło miło spędzić wspólnie czas.
14.04.2023 r.
W dniu 14 kwietnia 2023 r. uczestniczyliśmy w apelu poświęconemu tragicznym wydarzeniom z historii naszego kraju – 83 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 13 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystością tą oddano hołd 22 tysiącom ofiar mordu katyńskiego z 1940 roku oraz 96 Polakom, którzy zginęli w 2010 roku w wypadku lotniczym w Smoleńsku. Uczniowie klasy ósmej przypomnieli najważniejsze informacje związane z tymi wydarzeniami. Zgromadzeni wysłuchali wzruszających wierszy i pieśni patriotycznych w wykonaniu ósmoklasistów. Na zakończenie uroczystości cała społeczność szkolna uczciła minutą ciszy ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Organizatorem uroczystości była nauczycielka historii pani Elżbieta Rybicka a przygotowany apel był doskonałą lekcją historii i patriotyzmu dla naszych uczniów.
13.04.2023 r.
W dniu 13 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy ósmej z naszej szkoły wraz z uczniami klasy ósmej ze szkoły w Czernięcinie pod opieką wychowawców wyjechali do Biłgoraja na zorganizowane pokazy zawodów. Odbyły się one w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Pokazy zawodów i zwiedzanie każdej szkoły trwało po około 2 godzin. Zaprezentowane zostały wybrane pracownie kształcenia zawodowego oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w procesie nabywania umiejętności zawodowych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali przekazywanych im informacji przez nauczycieli oraz uczniów, oglądali różne pokazy, zadawali pytania oraz próbowali wykonywać liczne ćwiczenia praktyczne. Ciekawe i atrakcyjne oferty tych szkół oraz nowoczesne wyposażenie poszczególnych pracowni przyciągnęło uwagę naszych uczniów, którzy z pewnością znajdą tutaj swoje miejsce dalszej edukacji.
13.04.2023 r.
Dnia 13 kwietnia 2023 r. uczniowie klas III – V wzięli udział w lekcji historii na żywo, którą poprowadził pan Dominik Hadas z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Głównym celem wirtualnego spotkania było zainspirowanie dzieci do pogłębiania wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Postać Witolda Pileckiego jest jedną z ważnych i inspirujących postaci w naszej historii. Był on bohaterem, który poświęcił swoje życie dla ojczyzny. Zaprezentowane zostały postawy społeczne jakimi kierował się w życiu: patriotyzm, wrażliwość społeczna, religia, moralność, rodzina. Dlatego też, lekcja historii online, była dla uczniów bardzo interesująca, ponieważ pozwoliła poznać historię Witolda Pileckiego w sposób bardziej interaktywny i przystępny.
12.04.2023 r.
W dniu 12 kwietnia 2023 r. odwiedzili nasza szkołę policjanci z Posterunku Policji we Frampolu - nasz dzielnicowy aspirant sztabowy Tomasz Chołota i młodszy aspirant Paweł Albiniak. Spotkali się z uczniami z klas IV - VIII podczas, którego nasz dzielnicowy omówił różnego rodzaju zagrożenia związane z bezpieczeństwem oraz jakie z tego mogą wyniknąć konsekwencje prawne. Szczegółowo zostało omówione zagadnienie dotyczące nękania fizycznego i psychicznego, hejtowania w Internecie, agresywnego zachowania wobec kolegów i pracowników szkoły .Mowa była też o niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów, a także o zasadach bezpiecznego korzystania z rowerów i innych pojazdów. Policjant ostrzegł uczniów ,że nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Pogadanka ta w dużym stopniu przyczyniła się do wzrostu świadomości o zachowaniach ryzykownych i niebezpiecznych wśród naszych uczniów.
05.04.2023 r.
Tradycyjnie przed świętami wielkanocnymi, czyli w dniu 5 kwietnia zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, by zgodnie z tradycją podzielić się jajkiem. Uczniowie klasy szóstej przygotowali, pod kierunkiem pani Henryki Miksza i przedstawili tradycje wielkanocne poprzez recytację wierszy oraz szykowanie pokarmów do koszyczka przeznaczonych do poświęcenia. Potem była modlitwa, życzenia od pani dyrektor i spożywanie jajka z odrobiną chrzanu. Wprowadzeni w świąteczny nastrój zakończyliśmy zajęcia szkolne, by rozpocząć ferie świąteczne.
05.04.2023 r.
Wykonane przez naszych uczniów stroiki wielkanocne zgłosiliśmy do gminnego konkursu. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że komisja oceniająca doceniła prace naszych uczniów i odnieśli oni sukcesy w tym konkursie. W dniu 5 kwietnia przybyli do nas pan Andrzej Kozina – wójt naszej gminy i pan Piotr Maciąg – wicewójt i przywieźli upominki dla uczniów. Miło nam było słyszeć, że w kategorii klas I – III pierwsze miejsce zajęła Adelka z klasy III, a trzecie miejsce Madzia, także z klasy III. W starszej kategorii pierwsze miejsce otrzymała Wiktoria z klasy VI, a wyróżnienie Kasia z klasy VIII. Wszyscy, którzy wykonali stroik otrzymali słodki upominek. Pan wójt podziękował za zaangażowanie i wykonanie prac konkursowych oraz złożył wszystkim życzenia na zbliżające się święta.
04.04.2023 r.
Tradycyjnie przed świętami nauczycielka plastyki pani Czesława Bida ogłosiła konkurs plastyczny, w tym roku pod hasłem "Stroik wielkanocny z materiałów przyrodniczych". Takie piękne prace wykonali uczniowie przy wsparciu swoich rodziców. Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni.
03.04.2023 r.
W dniu 3 kwietnia społeczność naszej szkoły obejrzała przedstawienie pod hasłem „Żyj zdrowo” w wykonaniu uczniów z klas II – IV, które zachęcało wszystkich do przestrzegania zasad prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej, by cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Z kolei uczniowie klasy V i IV przedstawili humorystyczną scenkę pt. „Czarownica u dentysty”. Wszystkie przedstawione treści wpisują się w obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia. Wydarzenie to przygotowała pani Joanna Zdybel – Szczur.
Powered by aSc EduPage