• Na gminnym Święcie Konstytucji 3 Maja

          • 06.05.2024 r.

            W dniu 3 maja 2024 r. liczna społeczność naszej szkoły wzięła udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji w Turobinie. O godz. 10 rozpoczęła się msza św. w intencji naszej Ojczyzny, naszej społeczności lokalnej i ochotniczych straży pożarnych. Następnie w Parku im. Armii Krajowej odbyły się dalsze uroczystości – okolicznościowe przemówienia i złożenie wiązanek przy Krzyżu upamiętniającym polskich patriotów. Również delegacja naszej szkoły – pani dyrektor wraz z Anią i Roksaną złożyły wiązankę kwiatów. Po tych oficjalnych wydarzeniach przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu naszych uczniów. Towarzyszyła nam trema, ale wszystko poszło, mamy nadzieję, dobrze. W recytacji i śpiewaniu udział wzięli: Ania, Zosia, Zuzia, Roksana, Oliwia, Karol z klasy V, Madzia, Kuba z klasy IV, Natalka, Patrycja z klasy VI, Czarek i Damian z klasy VII. Tańce zaprezentowali uczniowie z klasy I – Oliwia, Krystian, Martyna, Julita, Lena, Krzyś, z klasy II – Julka, Zosia, Fabian, Przemek, Tymon, z klasy III – Bartek. Naszym uczniom towarzyszyły panie, które czuwały nad przygotowaniem występów – pani dyrektor Jolanta Dzwolak, pani Jadwiga Styk, pani Jolanta Batorska, pani Joanna Zdybel – Szczur, pani Elżbieta Rybicka.

          • Szkolne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • 30.04.2024 r.

            W dniu 30 kwietnia 2024 r. rozpoczęliśmy  obchody majowych świąt, a dokładnie  233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie z klas IV – VII recytowali wiersze i śpiewali piosenki mówiące o miłości do naszej Ojczyzny. Uczniowie z klas młodszych zatańczyli taniec z flagą oraz krakowiaka. Dziewczęta z klasy V zaprezentowały taniec z sitami, nawiązujący do naszego biłgorajskiego regionu, który kiedyś słynął z wyrobu sit. Nasze przedstawienie było próbą generalną przed występem na forum gminnym.

          • Czary - mary, hokus - pokus, czyli spotkanie z iluzją

          • 29.04.2024 r.

            W dniu 29 kwietnia 2024 r. wystąpił w naszej szkole iluzjonista. Do swoich pokazów zapraszał uczniów, dzięki czemu mogli z bliska przyglądać się wykonywanym sztuczkom.  Wszyscy widzowie  zostali obdarowani  balonikami powiązanymi w różne kształty.

          • #SprzątamyDlaPolski

          • 26.04.2024 r.

            W ramach działań ekologicznych przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji #Sprzątamy Dla Polski. Jako pierwsi rozpoczęli akcje sprzatania uczniowie klasy II i III, którzy ruszyli w teren 23 kwietnia. Pozostali mieli wyruszyć nastepnego dnia, ale przeszkodził im deszcz. Kiedy pogoda poprawiła się reszta uczniów wzięła udział w akcji sprzatnia w dniach 25 i 26 kwietnia. W naszej okolicy jest czysto, ale na jak długo? 

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • 22.04.2024 r.

            22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym roku obchodzony jest pod hasłem "Mniejszy ślad - lepszy Świat". W Polsce święto jest obchodzone od 1970 roku.  Jego celem jest prowadzenie edukacji ekologicznej oraz popularyzacja wiedzy o zagrożeniach życia na Ziemi.  Człowiek jest przecież częścią przyrody i jest od niej ściśle uzależniony. Funkcjonowanie w środowisku przyjaznym dla ludzi leży w naszym interesie. W naszej szkole działania proekologiczne prowadzimy nie tylko w tym dniu.

          • Na powiatowym konkursie wiedzy pożarniczej

          • 18.04.2024 r.

            W dniu 17 kwietnia 2024 r. odbył się Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarm" na szczeblu powiatowym w Biłgoraju. Wziął w nim udział uczeń naszej klasy IV Piotrek, który reprezentował młodszą grupę uczniów szkół z Gminy Turobin. Młodzi uczestnicy wykazywali się wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ekologii, ratownictwa oraz ochrony ludności. Wszyscy uczestnicy otrzymali wsparcie ze strony sponsorów w postaci poczęstunku oraz nagród rzeczowych. Turniej Wiedzy Pożarniczej jest dobrą formą edukacji i świadczy o dużym zaangażowaniu w poprawę bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Opiekę nad naszym uczniem sprawowała pani Jadwiga Styk.

          • Profilaktyczne przedstawienia teatralne w BCK

          • 17.04.2024 r.

            W dniu 17 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły pod opieką naszych pań wyjechali do Biłgoraja. Głównym celem  tego wyjazdu było obejrzenie przedstawień teatralnych w Biłgorajskim Centrum Kultury. Jako pierwsi  widowisko pt. „Przygody zazdrosnego Liliputka” oglądali uczniowie z klas I – III i dzieci przedszkolne. Spektakl ten eksponował zasady dobrego wychowania oraz profilaktykę przeciw uzależnieniom. W tym czasie starsi uczniowie spacerowali po Biłgoraju odwiedzając różne miejsca, jak np. kresowe miasteczko żydowskie.  Potem była zmiana, uczniowie z klas IV – VIII oglądali widowisko pt.: „Złodziej empatii”, gdzie poprzez ukazanie różnych oblicz przemocy rozwijana była wrażliwość i empatia wobec innych. W tym czasie młodsi udali się na biłgorajski rynek, gdzie korzystali z różnych urządzeń do zabawy i ćwiczeń. Wyjazd ten dostarczył wszystkim różnych wrażeń.

          • Apel ku czci ofiar zbrodni katyńskiej

          • 15.04.2024 r.

            W naszej szkole 15 kwietnia odbył się apel upamiętniający 84 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Wspomniano też, tych wszystkich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 r. Oprócz informacji historycznych wysłuchaliśmy wierszy i nostalgicznych piosenek, jak „Biały krzyż” i „Cisza. Modlitwa katyńska”. Apel przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Elżbiety Rybickiej.

             

          • Przedstawienie profilaktyczne "Nie pal przy mnie proszę, bo dymu nie znoszę"

          • 10.04.2024 r.

            W dniu 10 kwietnia uczniowie z klas III – V pod kierunkiem pani Joanny Zdybel – Szczur zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Nie pal przy mnie proszę, bo dymu nie znoszę”. Przedstawienie wszystkim się podobało, było trochę humoru, bardzo ładne kostiumy, ale przede wszystkim niosło przesłanie dla wszystkich, że papierosy i dym papierosowy są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Wydarzenie to wpisuje się w obchody Światowego Dnia Zdrowia oraz programu profilaktycznego realizowanego w oddziale przedszkolnym.  

          • Spotkanie przy wielkanocnym stole 2024

          • 27.03.2024 r.

            Tradycyjnie, jak co roku przed rozpoczęciem wiosennej przerwy świątecznej spotkaliśmy się w dniu 27 marca przy szkolnym wielkanocnym stole. Uczniowie klasy VI przypomnieli  nam o dobrze znanych i mniej znanych zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Pani dyrektor Jolanta Dzwolak złożyła wszystkim życzenia świąteczne, szczególnie akcentując, by uczniowie oderwali się trochę od ekranu komputera czy telefonu, a spędzili czas na świeżym powietrzu, porozmawiali z krewnymi, bo święta to właśnie taki czas poświęcony rodzinie. Następnie spożywaliśmy jajka z odrobiną chrzanu. Organizatorem tego spotkania pani Henryka Miksza. Na zakończenie pani Czesława Bida podsumowała konkurs na stroik wielkanocny. Nagrodami w tym konkursie byli figurki drukowane w drukarce 3D pozyskanej z programu Laboratorium Przyszłości.

          • Stroik wielkanocny

          • 26.03.2024 r.

            W tym roku również został zorganizowany w naszej szkole konkurs na wykonanie stroika wielkanocnego z materiałów przyrodniczych. Powstało 12 pięknych prac. Pani Czesława Bida, organizator tego konkursu zaangażowała większość pań nauczycielek do oceny prac i wyboru najładniejszych. Autorzy wszystkich prac zostaną nagrodzeni. 

          • Dzień Gofra

          • 25.03.2024 r.

            25 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gofra. Przysmak ten wywodzi się z Belgii, ale znany jest na całym świecie. W naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy taki dzień, a zorganizowały go panie Justyna Łupina i Joanna Zdybel – Szczur. Oprócz przyjemnej przekąski była to też okazja dla uczniów, by zajrzeć do gabinetu pedagoga i psychologa, by ta wizyta przyjemnie się kojarzyła i żeby bez skrępowania korzystali z porad naszych specjalistów.

          • O cyberprzemocy z policjantami

          • 25.03.2024 r.

            W dniu 25 marca 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas IV – VIII z przedstawicielami Policji – sierżant sztabową Joanną Pilarską z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju i aspirantem Pawłem Obszyńskim z Posterunku Policji w Turobinie. Uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami, z którymi mogą się spotkać w Internecie. Pani sierżant przestrzegała przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w sieci oraz przed nadmiernym korzystaniem z komputera, które może prowadzić do uzależnienia. Scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy, szczególnie dotkliwe dla dzieci, ponieważ kompromitujące materiały, jak ukradkiem robione zdjęcia, nagrane filmiki docierają za pomocą sieci do wielu osób. Policjantka mówiła jak postępować, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, co robić będąc świadkiem takiej formy gnębienia, gdzie szukać pomocy. Ostrzegała młodzież przed udostępnianiem swoich danych. Dzielnicowy obdarował uczniów klas IV – VI workami na buty z logo miasta Turobina, a uczniów klas VII – VIII latarkami. Spotkanie było bardzo ciekawe. Wskazane jest przeprowadzenie takiej pogadanki dla rodziców naszych uczniów.

          • Pierwszy Dzień Wiosny 2024

          • 21.03.2024 r.

            21 marca to dzień, w którym w szkole odbywają się niecodzienne zajęcia. Uczniowie z klas I – III i dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pań – Jolanty Batorskiej, Zofii Batorskiej i pani dyrektor Jolanty Dzwolak wyjechali do Turobina. Najpierw udali się na seans kinowy do Gminnej Biblioteki. Tam po miłym przywitaniu przez  panią Elżbietę Trumińską, kierownika Biblioteki  obejrzeli film pt. : Kot w butach: Ostatnie życzenie”. Następnie zwiedzili nowy posterunek policji w Turobinie,  przewodnikiem był nasz dzielnicowy aspirant Paweł Obszyński. W tym czasie uczniowie z klas IV – VII pod opieką pozostałych pań przebywali w szkole, ale też spędzali ciekawie czas. Uczniowie klasy VII próbowali swych sił jako nauczyciele i prowadzili dla uczniów z młodszych klas krótkie lekcje. Wspólnym wydarzeniem dla wszystkich uczniów był pokaz bokserski, który ma zachęcić do udziału w treningach boksu organizowanych w Turobinie. To był dzień pełen wrażeń.

          • W poszukiwaniu dalszej drogi kształcenia

          • 21.03.2024 r.

            W dniu 21 marca 2024 r. uczniowie klasy VIII pod opieką nauczyciela doradztwa zawodowego pani Joanny Zdybel-Szczur wybrali się na kolejne "dni otwarte”, tym razem do Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Dyrektor szkoły przedstawił ofertę edukacyjną szkoły i zachęcał uczniów do rozpoczęcia nauki w tej placówce. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić szkołę i zobaczyć pracownie zawodowe. Na hali były przygotowane przez uczniów i opiekunów różne konkursy i zadania z których uczniowie mieli możliwość skorzystać, za co otrzymali drobne nagrody i gadżety z logo szkoły. 

          • Powiatowy konkurs ortograficzny „Żółty Orzech”

          • 30.032.2024 r.

            W dniu 20 marca 2024 r. odbył się w Biłgoraju finał XXIII edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego ,,Żółty Orzech”. Z naszej szkoły do finału zakwalifikowała się Amelia, uczennica  klasy VIII. W wyjeździe na konkurs towarzyszyła jej pani Jadwiga Styk. Z finałowym dyktandem zmierzyło się 36 uczniów szkół podstawowych i średnich z powiatu biłgorajskiego. Ideą organizowanego corocznie konkursu jest popularyzacja poprawnej pisowni ortograficznej. Co roku treść dyktanda związana jest z historią i tradycją powiatu biłgorajskiego. Amelia otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w konkursie, książkę – „Ziemia Biłgorajska” oraz drobne gadżety. Gratulujemy!

          • Dzień kolorowej skarpetki

          • 20.03.2024 r.

            Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany Dniem Kolorowej Skarpetki obchodzony jest 21 marca. W naszej szkole kolorowe skarpetki uczniowie założyli już 20 marca. Panie Katarzyna Madej i Justyna Łupina wraz z pomocą uczniów ze starszych klas, przedstawiły społeczności szkolnej prezentację i filmik ukazujący życie osób z Zespołem Downa. Ideą tego działania było zwrócenie uwagi społeczeństwa na te osoby, ich potrzeby i zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Uczniowie naszej szkoły założyli dziś kolorowe skarpetki nie do pary. Jest to wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Na koniec wszyscy wspólnie rozwiązali quiz, w którym sprawdzili swoją wiedzę na  temat dzisiejszego święta.

          • "Czyste powietrze wokół nas" - przedszkolny program profilaktyczny

          • 19.03.2024 r.

            W marcu b.r. dzieci z oddziału przedszkolnego po raz kolejny przystąpiły do programu ,,Czyste powietrze wokół nas’’, który jest jednym z istotnych projektów Narodowego Programu  Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia  oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Przeprowadzono w oddziale przedszkolnym cykl 5 zajęć. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach. Proponowane zabawy inspirowały dzieci do działań, których efektem były różnorodne prace plastyczne.  Program realizowany był pod okiem  promotora ds. promocji zdrowia pani Jolanty Batorskiej.

          • Dzień Świętego Patryka

          • 18.03.2024 r.

            W poniedziałek 18 marca uczniowie klasy VI wraz z panią Marzeną Wójcik, nauczycielką języka angielskiego świętowali Dzień Świetego Patryka - patrona Irlandii. Dzień ten jest szczególnie popularnym świętem w Irlandii, ale także obchodzonym w wielu innych krajach, gdzie ludzie celebrują irlandzką kulturę i dziedzictwo. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień w wyjątkowy sposób, skupiając się na kulinariach, które są integralną częścią tej irlandzkiej tradycji. Na początek, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prezentacji na temat historii i symboliki tego święta, a następnie przeszliśmy do części kulinarnej, w której każdy mógł się pochwalić przygotowanym przez siebie „zielonym” daniem. Nie zabrakło zielonych muffinek, placuszków, sałatek i ciast symbolizujących trawiasty krajobraz Irlandii. Uczniowie mogli spróbować specjalnych napojów, takich jak zielona lemoniada i sok. Dzięki temu Dzień św. Patryka w naszej szkole był nie tylko okazją do delektowania się wyśmienitymi potrawami, ale także do odkrywania kultury i zwyczajów innych narodów.

          • Na pokazach chemicznych

          • 12.03.2024 r.

            Dnia 12 marca 2024 r. uczniowie klas VII i VIII  naszej szkoły odwiedzili Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, aby uczestniczyć w pokazach chemicznych. Celem wyjazdu było rozbudzanie zainteresowania chemią, a w szczególności rozwijanie pasji badawczych i naukowych wśród uczniów poprzez wizualizację oraz uczestniczenie w ciekawych a zarazem nietypowych doświadczeniach z dziedziny chemii. Zajęcia prowadzone w formie pokazów,  przy asyście młodzieży, są doskonałym pomysłem na rozwój myślenia naukowego oraz konstruktywnego dociekania założonych teorii, a więc samodzielnego rozumowania i działania. Podczas pokazów przeprowadzone zostały różnego rodzaju doświadczenia, zarówno te proste, z zastosowaniem substancji, które mamy w domu, po najbardziej skomplikowane. Zabawa kolorami, reakcje prowadzące do otrzymania ciekawych substancji,  dźwięków i efektów wizualnych wzbudziły zachwyt wśród młodzieży, która z wielkim zaciekawieniem przypatrywała się przeprowadzanym doświadczeniom. Tego typu zajęcia pomagają w zapamiętaniu, zrozumieniu oraz pogłębieniu wiedzy zdobytej w szkole, a czasem zainteresują młodych ludzi do tego stopnia, że wiążą oni swoją dalszą drogę naukową z kierunkami przyrodniczymi.  Dodatkową atrakcją dla uczniów była wizyta w kinie Cinema City gdzie uczniowie mieli możliwość kształtowania wrażliwości estetycznej poprzez odbiór filmu „Kung Fu Panda 4” oraz rozwijania nawyków kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.